
Boj s rakovinou v Gruzii a Srbsku
Evaluace tří českých rozvojových projektů zaměřených na boj proti rakovině v Srbsku a Gruzii.
Proč prevence a včasná detekce rakoviny
Včasná detekce rakoviny zvyšuje šanci na přežití, pokud je pacient dobře a včas léčen. Podle studie EUROCARE-5 (2014) dosáhla pětiletá relativní míra přežití rakoviny prsu v České republice 78 %. To je blízko evropskému průměru a výjimečné v porovnání s jinými evropskými "postkomunistickými zeměmi". Studie tento úspěch připisují organizovanému screeningu, klinickým pokynům a kvalitě zdravotnických informací.
Od roku 2008 se Česká republika snaží sdílet své know-how v prevenci rakoviny s Gruzií a Srbskem v rámci své rozvojové spolupráce.
Evaluace projektů boje proti rakovině v Gruzii a Srbsku
Česká vláda do roku 2015 financovala tři projekty zaměřené na boj proti rakovině v Gruzii a Srbsku. Ministerstvo zahraničních věcí zadalo evaluace dvou projektů: tříletého projektu v Gruzii v roce 2013 a obdobného projektu v Srbsku v roce 2015.
Na konci roku 2016 jsme kontaktovali všechny hlavní zainteresované strany, abych zjistili dopad těchto evaluací. Zároveň jsem porovnal(a) oba projekty a navrhl(a) způsoby, jak může Česká republika (a další země) sdílet své zkušenosti s bojem proti rakovině.
Klíčové závěry (2016)
Česká republika by měla sdílet zkušenosti z transformace v oblastech, kde dosáhla výrazného pokroku a získala cenné know-how. Prevence a léčba rakoviny u žen se zdají být dobře zvolenou oblastí, kterou Česká republika sdílí s partnerskými zeměmi.
Dle doporučení z evaluace by budoucí podobné projekty měly:
- být založené na reálných potřebách;
- doplnit další rozvojové iniciativy v partnerských zemích;
- zohledňovat klíčové místní faktory;
- být flexibilní – projekty by měly detailně pochopit svůj mechanismus fungování a zůstat flexibilní během celého projektového cyklu;
- zaměřit se na skutečné dopady a přijmout za ně odpovědnost;
- využívat důkazy a vést dlouhodobou advokacii k dosažení systémových změn.
Plné evaluační zprávy
- Evaluační zpráva projektu v Gruzii je dostupná v angličtině a češtině.
- Evaluační zpráva projektu v Srbsku je dostupná v angličtině.
Dopady evaluace
Na základě evaluací Česká republika změnila přístup a začala se věnovat i léčbě rakoviny v rámci rozvojové spolupráce.
Evaluace projektu v Srbsku vzbudila pozornost i v českých médiích – viz první článek z roku 2014 a druhý článek z roku 2016 zde.
Článek porovnávající obě evaluace a shrnující získané poznatky pro podobné transformační projekty byl publikován v recenzovaném časopise International Issues & Slovak Foreign Policy Affairs, Vol. XXV No. 3-4 | 2016 pod názvem: "Existuje sdílená transformační zkušenost?"